04 اسفند 1395 In اخبار 0 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

مدیرکل امور بانوان استانداری سیستان و بلوچستان:
"خانه به خانه" طرحی موثر برای اطلاع‌رسانی

مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری سیستان و بلوچستان از طرح خانه به خانه به عنوان یکی از طرح‌های تاثیرگذار در راستای آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی اهداف پروژه احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی استان یاد کرد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان، صبح روز سه‌شنبه سوم اسفندماه دکتر مریم پویا در نشست اعضای اجرایی طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی جهاددانشگاهی استان با اشاره به اینکه آب ماده حات‌بخش برای بشریت و تمامی موجودات است، اظهار داشت: موضوع بحران آب در حقیقت جهانی است و به تبع کشورمان نیز به این موضوع دچار شده است.
وی ادامه داد: در راستای حفظ و احیاء منابع آب زیرزمینی باید فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی در سطح جامعه برای تمامی اقشار به ویژه کشاورزان و چاهداران انجام دهیم .
مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است باید کشاورزان و چاهداران آگاه شوند که چاه غیر مجاز نباید حفر کنند و از طرفی علاوه بر اینکه نباید اضافه برداشت از چاه‌های مجاز کشاورزی داشته باشند نیز باید کنتر هوشمند برای چاه‌های کشاورزی نصب کنند تا از این طریق منابع زیرزمینی حفظ و احیاء شود.
پویا افزود: تمامی اقشار جامعه به ویژه قشر کشاورز به عنوان عمده‌ترین مصرف‌کننده آب باید به این باور برسند که وضعیت آب کشور این استان بحرانی است لذا باید شیوه‌های کشت، الگوهای کشت و شیوه‌های نوین آبیاری را در دستور کشت قرار دهند.
وی با یادآور شد: برای انسداد و پر کردن چاه‌های غیر مجازی که توسط کشاورزان در سطح استان حفر شده باید بسته‌ها و برنامه‌های پیشنهادی و طرح‌های جایگزین خوبی ارائه کنیم چرا که کشاورزان معیشت آنها از راه کشاورزی است و در صورتی که طرح‌های جایگزین و پیشنهادی ما مناسب نباشد بدون شک برای انسداد این چاه‌ها با مشکلات عدیده‌ای از طرف کشاورزان روبرو خواهیم شد.
مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری سیستان و بلوچستان از طرح خانه به خانه به عنوان یکی از طرح‌های تاثیرگذار در راستای آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی اهداف پروژه احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی استان یاد کرد و گفت: در این طرح جمعی از کارشناسان دستگاه‌های مربوطه با حضور در منازل چاهداران و کشاورزان سطح استان اهداف و مزایا فرهنگ مدیریت مصرف آب را برای آنان بازگو می‌کنند که بدون تردید این طرح و صحبت‌های چهره به چهره با این قشر می‌تواند در راستای اهداف این پروژه موثر واقع شود.
پویا با بیان اینکه برخی از فرهنگ‌های غلط در زمینه مصرف آب باید از میان مردم از بین برود، افزود: تمرکز و برنامه‌ریزی مسئولان امر باید در راستای کنترل استفاده بی‌رویه آب و فرهنگ مدیریت مصرف و بهره‌وری باشد.
وی گفت: برای حصول نتیجه موثر و مثبت در این پروژه باید به طور هدفمند و سازمان یافته از تمامی ظرفیت‌های فکری و انسانی به ویژه نخبگان استفاده کنیم و برای جبران بخشی از بحران آب در استان می بایست روان‌آبها و آبهای سطحی را کنترل و با برنامه‌ریزی و هدفمند به مصرف برسانیم.
مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری سیستان و بلوچستان در پایان افزود: کارشناسان حوزه آب می‌توانند در تمامی برنامه‌ها، جلسات و همایش‌های بانوان استان حضور پیدا کرده و در راستای اهداف پروژه احیاء و تعادل‌بخشی آب زیرزمینی آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی‌های لازم را داشته باشند و در راستای تبیین اهداف این پروژه ، حوزه بانوان استانداری همگام و یاری‌گر جهاددانشگاهی و شرکت آب منطقه‌ای استان است.

مدیر اجرایی طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان در این نشست با اشاره به آیات و روایات و آموزه‌های دینی پیرامون اهمیت آب اظهار داشت: آب به عنوان ماده حیات‌بخش و از عمده‌ترین عناصر طبیعت تلقی می‌شود.
محسن شه‌بخش ادامه داد: تنوع موضوعی، تفصیل مباحث آب و تاکید قرآن به ارزش و اهمیت آب خود بیانگر این حقیقت است که توجه قرآن به طبیعت و به خصوص آب مورد توجه ویژه در ابعاد مختلف بوده است.
وی با بیان اینکه منابع آب زیرزمینی و موضوع آب در سطح دنیا و به تبع آن کشورمان و استان سیستان و بلوچستان بحرانی شده است، تصریح کرد: باید در بحث مدیریت مصرف آب به طور زیربنایی و نرم‌افزاری وارد عمل شویم.
مدیر اجرایی طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان افزود: جهاددانشگاهی به عنوان مشاور طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی معرفی شده و این نهاد انقلابی با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌ها در راستای آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی اهداف این طرح تلاش کرده و خواهد کرد.
شه‌بخش با اشاره به مصرف 94 درصدی آب در بخش کشاورزی یادآور شد: با این اوصاف تلاش این نهاد دراین طرح می‌بایست در بخش کشاورزی و کشاورزان و چاهداران بیشترباشد.
وی اضافه کرد: حفر چاه‌های غیر مجاز، اضافه برداشت از چاه‌های مجاز و نصب کنترهای هوشمند در واقع سه هدف اصلی این طرح است اما آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی حول این سه محور از جایگاه خاصی برخوردار است که کارگره طرح احیاء آب جهاددانشگاهی نیز تمامی برنامه‌های خود را در این زمینه تدوین می‌کند.
مدیر اجرایی طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان از بانوان به عنوان قشر تاثیرگذار وفعال در اجتماع و مروج فرهنگ‌ها به ویژه در تاثیرگذاری آنها در محیط خانواده وتربیت نسل ها یاد کرد و گفت: از آنجایی که خانواده  اساسی‌ترین رکن جامعه است نقش بانوان در خانواده بسیار مهم و نتایج آن به سطح جامعه تسری داده می‌شود.
شه‌بخش ادامه داد: از این رو بانوان می‌توانند مروج فرهنگ مدیریت مصرف آب در مصارف خانگی و کشاورزی در محیط خانواده و به تبع در سطح اجتماع باشند.
وی از مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری استان خواست تا کارشناسان این نهاد در جلسات، برنامه‌ها و همایش‌های بانوان حضور پیدا کرده و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی‌های لازم را در راستای طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی داشته باشند و ما بتوانیم از فضای فکری و توانمندی‌های کارگروه بانوان استان در جهت پیشرد اهداف این طرح استفاده کنیم.
عضو اجرایی طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی جهاددانشگاهی استان در این نشست گفت: بانوان مهترین جامعه هدفی هستند که می‌توانند ما را در فعالیت‌های فرهنگی، آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی یاری رسانند و به این فعالیت‌ها بست دهند.
فرح حیدری افزود: باید بانوان را با برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های مختلف در زمینه مدیریت مصرف آب، الگوهای کشت مصولات کشاورزی و شیوه‌های آبیاری نوین آگاه سازیم تا این موضوعات توسط آنان در محیط خانواده و جامعه بازگو و نشر داده شود.
علیرضا اسماعیلی عضو اجرایی طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی جهاددانشگاهی استان در این نشست با بیان اینکه دانش‌آموزان به عنوان مروجان فرهنگ در جامعه بهشمار می‌روند، پیشنهاد کرد: باید از طریق بروشور و تراکت و تیزرهای تبلیغاتی و سلسله گفتگوهایی با دانش‌آموزان، آنان را نسبت به موضوع آب و اصلاح الگوی مصرف آب آگاه ساخت.

و در پایان خانم پردلی دبیر شورای حفاظت آب شرکت آب منطقه‌ای استان ارتباط مستقیم با بهره‌برداران، کشاورزان و چاهداران را یادآور شد

بازدید 966 بار آخرین ویرایش در جمعه, 02 تیر 1396 ساعت 17:54

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.لطفا پازل زیر را کامل کنید