24 تیر 1396 In اخبار 0 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان با اشاره به با نقش جهاددانشگاهی و شعار سال گفت: عموما این استراتژی‌های دانشگاهی هستند که وارد دستگاه‌های تصمیم‌ساز و سپس نهادهای اجرایی می شوند و در نتیجه بهترین مکان برای تئوریزه‌سازی ایده‌ها، نهادهایی همچون دانشگاه‌ها و جهاددانشگاهی است.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان، منصور تاجری یکشنبه 27 فرودین‌ماه سال جاری در نشستی پیرامون شعار سال 96 (اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال) و نقش جهاددانشگاهی در محقق‌سازی این شعار در سطح جامعه به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

وی در پاسخ به این سوال که دیدگاه خود را در رابطه با شعار سال و ملزومات تحقق این شعار مطرح کنید، اظهار داشت: اصولا سنت نامگذاری سالها توسط رهبر فرزانه انقلاب افزون بر همه برکاتی که تا کنون برای کشور داشته در سالهای اخیر رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفته است.

تاجری ادامه داد: معظم‌له با فهم درست و درک صحیح از نیازهای حیاتی کشور همه ساله مبادرت به طرح شعارهای عملیاتی می کنند و به این طریق التفات عمومی برای بسیج منابع و امکانات را در یک نقطه متمرکز می سازند و به فرمایش مقام رهبری امسال نیز در امتداد سال گذشته سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام گرفته است.

رئیس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان افزود: به اعتقاد بنده این مبین این مطلب است که دولت تدبیر و امید در یکسال گذشته ضمن فرهنگ سازی در ترویج مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی زیرساخت لازم را فراهم کرده و در سال جاری زمینه برای تولید و اشتغال که در راستای اقتصاد مقاومتی است، فراهم شده و این می تواند موفقیتی برای دولت باشد چراکه دو کلید واژه تولید و اشتغال معمولا بعد از بسترسازی مقوله اقتصاد مقاومتی صورت می گیرد.

تاجری خود اطاعت از رهبری را یکی از ملزومات اساسی در رابطه با تحقق شعار سال عوان کرد و گفت: که این لازمه محقق‌سازی آن است.

وی با بیان اینکه از منظر بنده شعاری که برای امسال انتخاب شده شعار متناسب و مدبرانه‌ای است، تصریح کرد: تولید، نیاز کشور و اشتغال و معظل بیکاری هم مشکل اساسی کشور است که قطعا برای این دو مقوله دولت تدبیر و امید دارای طرح و برنامه است.

رئیس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان در جواب به این سوال که نقش واحدهای استانی جهاددانشگاهی و ظرفیتهای بومی در راستای تحقق شعار سال را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد علمی، انقلابی و دانش‌بنیان در زمینه شعار سال دارای طرح و برنامه است و ما برنامه ششم توسعه خود را در سیستان و بلوچستان با نگاهی به مبحث اقتصاد مقاومتی و اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی طراحی کرده‌ایم.

تاجری با اشاره به اینکه در ارتباط با نقش جهاددانشگاهی و شعار سال بایستی خدمت شما عرض کنم که عموما این استراتژی‌های دانشگاهی هستند که وارد دستگاه‌های تصمیم‌ساز و سپس نهادهای اجرایی می شوند، بیان داشت: در نتیجه بهترین مکان برای تئوریزه‌سازی ایده‌ها، نهادهایی همچون دانشگاه‌ها و جهاددانشگاهی است چرا که در استان‌ها معمولا دستگاه‌های اجرایی توان و فرصت پرورش و کاربردی کردن ایده‌ها را ندارند.

وی یادآور شد: ما در جهاددانشگاهی در تاسی از رهبر معظم انقلاب طرح تشکیل کمیسیون‌های اقتصادی از طریق کرسی‌های نظریه‌پردازی در دو سطح اساتید و دانشجویان را برنامه‌ریزی خواهیم کرد تا میدانی فراهم بشود که در این فضا اساتید و دانشجویان و همچنین اصحاب نظر و اندیشه به تبیین دیدگاه‌ها و نظرات خود بپردازند.

رئیس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان سوال(فرهنگ سازی برای رسیدن به تولید ملی در چه سطحی و چگونه باید انجام شود و برنامه‌های شما برای تحقق این مهم چیست؟) اینطور پاسخ داد که نقش دیگری که ما در جهاددانشگاهی میتوانیم در ارتباط با موضوع شعار سال به آن بپردازیم فرهنگ‌سازی و تبدیل آن به یک گفتمان فراگیر است که آن از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی، اصلاح الگوی مصرف، صرفه‌جویی در هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری سرمایه انسانی، استفاده از منابع و دارایی‌های موجود و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان قابلیت انجام دارد.

تاجری ادامه داد: برنامه‌های ما جهت تحقق این مهم در عرصه فرهنگ، سوق دادن کرسی‌های نظریه‌پردازی، گفتمان‌های دانشجویی و مناظرات دانشجویی به مبحث اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است.

وی در پاسخ به اینکه نقش و وظیفه مردم در زمینه تولید داخلی را چگونه می بینید، افزود: وظیفه مردم در تولید داخلی در وهله اول باور به مصرف تولیدات داخلی است یعنی ما بایستی این اعتقاد را داشته باشیم که جهت حمایت از تولید و اشتغال بایستی رو به مصارف و تولیدات داخلی در حوزه نیازهای خود بیاوریم و البته تولیدکنندگان داخلی هم بایستی با ایجاد تنوع، سلیقه و توجه به کیفیت، انگیزش لازم را در مصرف‌کنندگان جامعه ایجاد کنند.

رئیس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان در پاسخ به این سوال که مهمترین موفقیت های سازمان، واحد و ... در سال 95 چه بوده است، گفت: به حمداالله ما در سال گذشته در جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان سال موفقی را در عرصه‌های مختلف کاری و ماموریتی خود پشت سر گذاشتیم.

تاجری اضافه کرد: قراردادهای مختلفی را با دستگاه‌های اجرایی استان در زمینه رفع نیازهای جامعه در حوزه‌های گوناگون منعقد کردیم که یکی از این قراردادهایی که مربوط به بحث اشتغال و در راستای مبحث اقتصاد مقادمتی است انعقاد قرارداد با شرکت ملی گاز ایران است که بر مبنای آن هزار دانش‌آموخته بیکار را بمنظور تسریع در گازرسانی استان در چرخه آموزش‌های اشتغال‌محور قرار دادیم که این پروژه بزرگ در سال 96 نیز ادامه دارد.

وی سوال اولویت‌ها و مهمترین برنامه‌های این سازمان، واحد و ... در سال 96 را بیان فرمایید؟(برنامه‌های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و ...) را اینطور پاسخگو بود که ما اولویت‌ها و برنامه‌های خود را در قالب برنامه ششم توسعه جهاددانشگاهی تدوین کرده‌ایم و برای هر کدام از حوزه‌های مختلف برنامه و فعالیتهای شاخص آن حوزه تبیین شده است.

رئیس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: مهمترین اولویت کاری ما در حوزه پژوهش و فناوریست که در راستای هدف 4 برنامه و در ارتباط با مبحث شعار سال یعنی اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است و آن نیز اجرای پروژه بزرگ بومی‌سازی دانش فنی تولید بچه ماهی و پرورش ماهی در قفس است که ان‌شاءالله در سواحل مکران اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

تاجری، فعال‌سازی حوزه اشتغال فارغ‌التحصیلان و تجاری‌سازی محصولات، اجرای برنامه‌های کلان و ملی فرهنگی برای دانشجویان سراسر کشور، نگاه بین‌المللی به حوزه آموزش با توجه به هم مرزی با دو کشور افغانستان و پاکستان، راه‌اندازی دهکده گیاهان دارویی، ایجاد مرکز خدمات تخصصی و توسعه و تعمیم فعالیت‌های جهاددانشگاهی به شمال و جنوب استان را از مفاد مهمترین برنامه‌ها و فعالیت‌های جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان در سال 96 برشمرد.

وی مطلب پایانی خود را اینگونه باین کرد که بنده به سهم خودم از راه دور و از نقطه صفر مرزی سیستان و بلوچستان، سرزمین آفتاب تشکر و قدردانی میکنم به نمایندگی از سایر همکاران جهاددانشگاهی استان از جناب آقای رئیسی مدیرکل محترم روابط عمومی و همکاران ارجمندشان که انصافا از زمان تصدی این مسئولیت، فعالیت‌ها و طرح‌های خوب و قابل اعتنائی را در جهاددانشگاهی اجرایی کردند که نتایج ملموس آن را شاهد هستیم.

بازدید 259 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.لطفا پازل زیر را کامل کنید